Kolagen tipa III

Kolagen tipa III

Kolagen tipa III - Jedna od glavnih tvari u vezivnom tkivu ljudskog tijela je kolagen. Riječ kolagen izvedena je iz grčke riječi kólla, što znači ljepilo, i sufiksa -gen, što znači "proizvesti". Kolagen održava kožu elastičnom i glatkom zbog velikog broja vlakana u dermisu. Kolagen nije poznat samo kao eliksir mladosti, već i kao gradivni element tijela. Kolagen je odgovoran za stanje noktiju, zuba i kose, osigurava elastičnost stijenki krvnih žila, poboljšava stanje zglobova i održava normalnu gustoću kostiju. Ovaj protein čini 90 % dermalnog sloja kože.

Otprilike u dobi od 25 godina, količina kolagena svake godine opada za 1 %, da bi se do dobi od 40 godina smanjila za čak 22 %. To rezultira tanjom kožom i bržim starenjem. Iako još nitko nije uspio zaustaviti starenje, ono se može odgoditi kontroliranjem stresa, odricanjem od loših navika, zdravom prehranom i tjelovježbom. Nadopunjavanje tijela kolagenom ključno je za usporavanje procesa starenja. Liječnici i zdravstveni stručnjaci savjetuju unos kolagena u tijelo od oko 30. godine života - oko 10 g hidroliziranog kolagena dnevno. Suplementiranje kolagenom pomaže tijelu da formira nove kolagene strukture od kolagenskih peptida: smanjuju se bore, jačaju nokti i kosa, poboljšava se stanje zglobova, a koža postaje ljepša i elastičnija.

Postoji više od 20 poznatih tipova kolagena, ali većina je tip I, tip II i tip III. Dok se kolagen tipa I nalazi u koži, tetivama, krvnim žilama, zubima ili unutarnjim organima, a tip II u hrskavici, kolagen tipa III vrlo je važan za arterije stijenke, crijeva, tkivo maternice, pluća i također kožu. Kolagen tipa III pomaže izdržati napetost.

Kolagen tipa III je fibrilarni kolagen i sastoji se od samo jednog kolagenskog α-lanca, za razliku od većine drugih kolagena. Kolagen tipa III izlučuju fibroblasti i druge vrste mezenhimalnih stanica i stoga je ključni igrač u širokom rasponu patologija povezanih s upalom kao što su ozljede pluća, virusne i nevirusne bolesti jetre, fibroza bubrega, hernija i vaskularni poremećaji. Mutacije kolagena tipa III povezane su s Ehlers-Danlosovim sindromom, vaskularnom insuficijencijom te aneurizmama aorte i arterije.

Glavni negativni čimbenici koji smanjuju kolagen u tijelu:

  • pretjeran unos šećera;
  • ultraljubičaste zrake, koje su štetne za kožu: pojačana pigmentacija, više bora;
  • pušenje ozbiljno oštećuje sintezu kolagena, budući da kemikalije u dimu razgrađuju elastin i kolagen, strukturne proteine.

Savjeti za povećanje kolagena u tijelu:

  • Konzumirajte juhe od životinjskih kostiju, kao i kože ili tetiva, kuhane na laganoj vatri. Prirodno je, zdravo i ukusno.
  • Konzumirajte želatinu i proizvode od nje (žele, razna variva).
  • Uzimajte dodatke prehrani s kolagenom.

BellaLab dodaci prehrani s kolagenom - Više informacija / Naručite odmah